Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Dziadkou/Piatrushka
BLR
4 2 0 4 0 MAX 86 68 1.2647
2
Gorbenko/Ivanov
RUS
3 1 1 2 3 0.667 92 96 0.9583
3
Shustrov/Gusev
RUS
3 1 1 3 2 1.500 94 87 1.0805
4
Jonsson, V./Tholse
SWE
2 0 2 0 4 0.000 63 84 0.7500

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
1 19/04/2019
Dziadkou/PiatrushkaBLRvs.Jonsson, V./TholseSWE
2 - 0
21 - 15
21 - 17
       
42 - 32
00:31
2 19/04/2019
Gorbenko/IvanovRUSvs.Shustrov/GusevRUS
2 - 1
20 - 22
21 - 17
15 - 13
56 - 52
00:45
9 20/04/2019
Dziadkou/PiatrushkaBLRvs.Gorbenko/IvanovRUS
2 - 0
23 - 21
21 - 15
       
44 - 36
00:34
10 20/04/2019
Jonsson, V./TholseSWEvs.Shustrov/GusevRUS
0 - 2
14 - 21
17 - 21
       
31 - 42
00:33

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Smedins T./Regza
LAT
4 2 0 4 1 4.000 106 99 1.0707
2
Simonsson/Herrmann
SWE
3 1 1 2 3 0.667 90 94 0.9574
3
Bolgov/Ermilov
RUS
3 1 1 3 2 1.500 100 94 1.0638
4
Dollinger A./Kulzer
GER
2 0 2 1 4 0.250 82 91 0.9011

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
3 19/04/2019
Dollinger A./KulzerGERvs.Simonsson/HerrmannSWE
1 - 2
15 - 21
21 - 13
11 - 15
47 - 49
00:49
4 19/04/2019
Smedins T./RegzaLATvs.Bolgov/ErmilovRUS
2 - 1
21 - 15
14 - 21
24 - 22
59 - 58
00:54
11 20/04/2019
Simonsson/HerrmannSWEvs.Smedins T./RegzaLAT
0 - 2
17 - 21
24 - 26
       
41 - 47
00:43
12 20/04/2019
Dollinger A./KulzerGERvs.Bolgov/ErmilovRUS
0 - 2
16 - 21
19 - 21
       
35 - 42
00:37

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Sekerci/Urlu
TUR
4 2 0 4 1 4.000 99 81 1.2222
2
Sowa/Pfretzschner
GER
3 1 1 2 3 0.667 88 91 0.9670
3
Åhman/Hellvig
SWE
3 1 1 3 2 1.500 92 87 1.0575
4
Murakami/Tsuchiya
JPN
2 0 2 1 4 0.250 79 99 0.7980

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
5 19/04/2019
Sekerci/UrluTURvs.Åhman/HellvigSWE
2 - 1
21 - 23
21 - 16
15 - 11
57 - 50
00:45
6 19/04/2019
Murakami/TsuchiyaJPNvs.Sowa/PfretzschnerGER
1 - 2
22 - 20
13 - 21
14 - 16
49 - 57
00:50
13 20/04/2019
Sekerci/UrluTURvs.Sowa/PfretzschnerGER
2 - 0
21 - 18
21 - 13
       
42 - 31
00:31
14 20/04/2019
Åhman/HellvigSWEvs.Murakami/TsuchiyaJPN
2 - 0
21 - 18
21 - 12
       
42 - 30
00:35

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Appelgren/Annerstedt
SWE
4 2 0 4 1 4.000 108 94 1.1489
2
Ikeda/Shiratori
JPN
3 1 1 2 2 1.000 72 82 0.8780
3
Windisch/Cottafava
ITA
3 1 1 3 2 1.500 109 103 1.0583
4
Kruk/Poznanski
POL
2 0 2 0 4 0.000 77 87 0.8851

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
7 19/04/2019
Appelgren/AnnerstedtSWEvs.Windisch/CottafavaITA
2 - 1
29 - 27
17 - 21
20 - 18
66 - 66
00:57
8 19/04/2019
Ikeda/ShiratoriJPNvs.Kruk/PoznanskiPOL
2 - 0
23 - 21
21 - 19
       
44 - 40
00:39
15 20/04/2019
Appelgren/AnnerstedtSWEvs.Ikeda/ShiratoriJPN
2 - 0
21 - 16
21 - 12
       
42 - 28
00:29
16 20/04/2019
Windisch/CottafavaITAvs.Kruk/PoznanskiPOL
2 - 0
22 - 20
21 - 17
       
43 - 37
00:36

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
17 20/04/2019
Sowa/PfretzschnerGERvs.Windisch/CottafavaITA
2 - 0
21 - 13
21 - 14
       
42 - 27
00:30
18 20/04/2019
Simonsson/HerrmannSWEvs.Shustrov/GusevRUS
0 - 2
21 - 23
19 - 21
       
40 - 44
00:39
19 20/04/2019
Ikeda/ShiratoriJPNvs.Bolgov/ErmilovRUS
2 - 0
23 - 21
21 - 17
       
44 - 38
00:36
20 20/04/2019
Gorbenko/IvanovRUSvs.Åhman/HellvigSWE
1 - 2
21 - 18
15 - 21
13 - 15
49 - 54
00:47

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
21 20/04/2019
Dziadkou/PiatrushkaBLRvs.Sowa/PfretzschnerGER
2 - 0
21 - 18
24 - 22
       
45 - 40
00:41
22 20/04/2019
Shustrov/GusevRUSvs.Appelgren/AnnerstedtSWE
0 - 2
15 - 21
18 - 21
       
33 - 42
00:29
23 20/04/2019
Sekerci/UrluTURvs.Ikeda/ShiratoriJPN
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:32
24 20/04/2019
Åhman/HellvigSWEvs.Smedins T./RegzaLAT
0 - 2
19 - 21
18 - 21
       
37 - 42
00:34

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
25 21/04/2019
Dziadkou/PiatrushkaBLRvs.Appelgren/AnnerstedtSWE
2 - 0
21 - 17
21 - 16
       
42 - 33
00:36
26 21/04/2019
Sekerci/UrluTURvs.Smedins T./RegzaLAT
1 - 2
14 - 21
21 - 16
12 - 15
47 - 52
00:43

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
27 21/04/2019
Appelgren/AnnerstedtSWEvs.Sekerci/UrluTUR
0 - 2
13 - 21
14 - 21
       
27 - 42
00:31

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
28 21/04/2019
Dziadkou/PiatrushkaBLRvs.Smedins T./RegzaLAT
2 - 0
21 - 14
21 - 14
       
42 - 28
00:30