Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Habr/Lenc
CZE
4 2 0 4 1 4.000 98 81 1.2099
2
Sivolap/Yarzutkin
RUS
3 1 1 3 3 1.000 99 101 0.9802
3
Tzioumakas/Kanellos
GRE
3 1 1 3 2 1.500 88 90 0.9778
4
Breer/Dillier
SUI
2 0 2 0 4 0.000 72 85 0.8471

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
1 15/06/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Tzioumakas/KanellosGRE
2 - 1
17 - 21
21 - 13
15 - 11
53 - 45
00:44
2 15/06/2019
Habr/LencCZEvs.Breer/DillierSUI
2 - 0
21 - 19
21 - 16
       
42 - 35
00:34
9 15/06/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Habr/LencCZE
1 - 2
22 - 20
17 - 21
7 - 15
46 - 56
00:46
10 15/06/2019
Tzioumakas/KanellosGREvs.Breer/DillierSUI
2 - 0
22 - 20
21 - 17
       
43 - 37
00:36

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Friedl Fe./Trummer
AUT
4 2 0 4 1 4.000 99 73 1.3562
2
Niopas/Papadimitriou
GRE
3 1 1 2 2 1.000 66 70 0.9429
3
Smedins T./Regza
LAT
3 1 1 2 2 1.000 80 90 0.8889
4
Appelgren/Annerstedt
SWE
2 0 2 1 4 0.250 97 109 0.8899

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
3 15/06/2019
Smedins T./RegzaLATvs.Niopas/PapadimitriouGRE
0 - 2
13 - 21
15 - 21
       
28 - 42
00:27
4 15/06/2019
Friedl Fe./TrummerAUTvs.Appelgren/AnnerstedtSWE
2 - 1
21 - 15
21 - 23
15 - 11
57 - 49
00:41
11 15/06/2019
Niopas/PapadimitriouGREvs.Friedl Fe./TrummerAUT
0 - 2
9 - 21
15 - 21
       
24 - 42
00:29
12 15/06/2019
Smedins T./RegzaLATvs.Appelgren/AnnerstedtSWE
2 - 0
26 - 24
26 - 24
       
52 - 48
00:48

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Gosselin/Silvestre
FRA
4 2 0 4 0 MAX 84 63 1.3333
2
Smits/Solovejs
LAT
3 1 1 2 3 0.667 96 99 0.9697
3
Ioannidis/polychroniadis
GRE
3 1 1 2 3 0.667 84 97 0.8660
4
Koshikawa/Ikeda
JPN
2 0 2 2 4 0.500 112 117 0.9573

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
5 15/06/2019
Koshikawa/IkedaJPNvs.Ioannidis/polychroniadisGRE
1 - 2
22 - 24
21 - 19
12 - 15
55 - 58
01:01
6 15/06/2019
Smits/SolovejsLATvs.Gosselin/SilvestreFRA
0 - 2
19 - 21
18 - 21
       
37 - 42
00:34
13 15/06/2019
Ioannidis/polychroniadisGREvs.Gosselin/SilvestreFRA
0 - 2
19 - 21
7 - 21
       
26 - 42
00:32
14 15/06/2019
Koshikawa/IkedaJPNvs.Smits/SolovejsLAT
1 - 2
20 - 22
22 - 20
15 - 17
57 - 59
00:56

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Weiss/Dzavoronok
CZE
4 2 0 4 1 4.000 91 73 1.2466
2
Bergerud/Retterholt
NOR
3 1 1 2 2 1.000 87 85 1.0235
3
Myslivecek/Pihera
CZE
3 1 1 2 2 1.000 75 87 0.8621
4
Mandilaris A./Mandilaris V.
GRE
2 0 2 1 4 0.250 83 91 0.9121

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
7 15/06/2019
Mandilaris A./Mandilaris V.GREvs.Weiss/DzavoronokCZE
1 - 2
21 - 13
14 - 21
12 - 15
47 - 49
00:45
8 15/06/2019
Myslivecek/PiheraCZEvs.Bergerud/RetterholtNOR
2 - 0
24 - 22
25 - 23
       
49 - 45
00:44
15 15/06/2019
Weiss/DzavoronokCZEvs.Myslivecek/PiheraCZE
2 - 0
21 - 17
21 - 9
       
42 - 26
00:36
16 15/06/2019
Mandilaris A./Mandilaris V.GREvs.Bergerud/RetterholtNOR
0 - 2
17 - 21
19 - 21
       
36 - 42
00:35

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
17 15/06/2019
Bergerud/RetterholtNORvs.Ioannidis/polychroniadisGRE
2 - 0
21 - 19
21 - 13
       
42 - 32
00:32
18 15/06/2019
Smits/SolovejsLATvs.Sivolap/YarzutkinRUS
1 - 2
10 - 21
21 - 18
13 - 15
44 - 54
00:45
19 15/06/2019
Niopas/PapadimitriouGREvs.Tzioumakas/KanellosGRE
1 - 2
21 - 16
13 - 21
11 - 15
45 - 52
00:45
20 15/06/2019
Myslivecek/PiheraCZEvs.Smedins T./RegzaLAT
0 - 2
16 - 21
22 - 24
       
38 - 45
00:38

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
21 16/06/2019
Friedl Fe./TrummerAUTvs.Bergerud/RetterholtNOR
2 - 0
21 - 16
21 - 18
       
42 - 34
00:36
22 16/06/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Weiss/DzavoronokCZE
2 - 1
21 - 18
12 - 21
18 - 16
51 - 55
00:55
23 16/06/2019
Gosselin/SilvestreFRAvs.Tzioumakas/KanellosGRE
2 - 0
21 - 13
21 - 16
       
42 - 29
00:36
24 16/06/2019
Smedins T./RegzaLATvs.Habr/LencCZE
0 - 2
19 - 21
25 - 27
       
44 - 48
00:44

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
25 16/06/2019
Friedl Fe./TrummerAUTvs.Sivolap/YarzutkinRUS
1 - 2
21 - 17
19 - 21
11 - 15
51 - 53
00:46
26 16/06/2019
Gosselin/SilvestreFRAvs.Habr/LencCZE
2 - 1
21 - 19
16 - 21
15 - 10
52 - 50
00:45

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
27 16/06/2019
Friedl Fe./TrummerAUTvs.Habr/LencCZE
1 - 2
21 - 19
18 - 21
11 - 15
50 - 55
00:45

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
28 16/06/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Gosselin/SilvestreFRA
1 - 2
16 - 21
21 - 15
12 - 15
49 - 51
00:45