Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 2520 5854 2520 5654
2 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 1920 5120 2320 5000
3 USA   Slick/Allen Stafford Slick William Allen 1920 3990 1840 4230
4 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1580 2758 1640 2798
5 GER   Bergmann/Harms, Y. Philipp Arne Bergmann Yannick Harms 1520 4150 1520 4370
6 USA   Patterson/Budinger Casey Patterson Chase Budinger 1520 2870 1520 2870
7 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1400 3140 1380 3340
8 NOR   Berntsen/Mol H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 1320 1880 1320 1820
9 GER   Erdmann/Winter Jonathan Erdmann Sven Winter 1250 1902 1250 2226
10 FRA   Aye/Gauthier-Rat Quincy Aye Arnaud Gauthier-Rat 1180 2814 1180 2584
11 USA   Evans/Kolinske Miles Evans William Kolinske 1180 2372 1180 1812
12 EST   Nõlvak/Tiisaar Kusti Nõlvak Mart Tiisaar 1300 2474 1160 2714
13 THA   J. Surin/K. Adisorn Surin Jongklang Adisorn Khaolumtarn 1120 2460 1120 2460
14 SUI   Métral/Breer Quentin Métral Florian Breer 1040 1803 1030 1813
15 FIN   Nurminen/Siren Jyrki Nurminen Santeri Siren 1000 1300 1000 1300
16 LTU   Kazdailis/Rumsevicius Lukas Kazdailis Arnas Rumsevicius 940 2252 940 1772
17 CZE   Bercik/Dumek Vaclav Bercik Jan Dumek 1020 1364 940 1418
18 SLO   Zemljak/Pokeršnik Nejc Zemljak Jan Pokeršnik 860 2214 870 2094
19 BLR   Dziadkou/Piatrushka Aliaksandr Dziadkou Pavel Piatrushka 840 1930 840 1910
20 TUR   Urlu/Sekerci Safa Urlu Selçuk Sekerci 740 1166 820 1356
21 ESP   Menéndez/Huerta A. César Menéndez Ortego Alejandro Huerta Pastor 800 1023 800 1103
22 LAT   Solovejs/Samoilovs M. WC Aleksandrs Solovejs Mihails Samoilovs 706 1344 740 1534
23 THA   I. Nuttanon/P. Sedtawat Nuttanon Inkiew Sedtawat Padsawud 730 2520 730 2520
24 GER   Dollinger A./Stadie Armin Dollinger Eric Stadie 660 837 660 826
25 LTU   Vasiljev/Juchnevic Artur Vasiljev Robert Juchnevic 599 835 630 927
26 LAT   Smedins T./Regza Toms Smedins Haralds Regza 540 848 580 990
27 NOR   Bergerud/Retterholt Daniel Bergerud Lars Tveit Retterholt 510 620 580 860
28 DEN   Rosager/Brinck Mads Rosager Jacob Stein Brinck 520 672 520 672
29 SLO   Jakopin/Bozenk Vid Jakopin Tadej Bozenk 389 413 519 633
30 GER   Westphal/Pfretzschner Dirk Westphal Lukas Pfretzschner 373 532 371 585
31 POL   Chiniewicz/Korycki Martin Chiniewicz Michal Korycki 246 352 358 460
32 EST   Lõhmus/Tammearu, M. Timo Ander Lõhmus Märt Tammearu 236 236 152 152