Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2880 4680 2880 5160
2 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 4480 10120 4480 10310
3 RUS   Krasilnikov/Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy 3440 8060 3440 8460
4 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 3280 7360 3400 8080
5 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 2800 5340 3040 5972
6 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 3000 6598 3000 6600
7 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2960 5800 2960 6290
8 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 2880 4880 2880 4880
9 BRA   Andre/George Andre Loyola Stein George Souto Maior Wanderley 2760 6130 2760 6450
10 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 3000 6840 2680 7320
11 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 2520 5654 2520 5954
12 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 1920 4200 2520 5600
13 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 2480 5180 2480 5580
14 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2460 5260 2460 5660
15 USA   Crabb Tr./Bourne Trevor Crabb Tri Bourne 2440 5800 2440 5800
16 GER   Ehlers/Flüggen Nils Ehlers Lars Flüggen 2440 4116 2440 4432
17 USA   Crabb Ta./Gibb Taylor Crabb Jacob Gibb 2400 3860 2400 4260
18 ITA   Rossi/Carambula Enrico Rossi Adrian Ignacio Carambula Raurich 2400 4285 2400 4260
19 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 2360 6740 2360 6740
20 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 2360 4950 2360 5430
21 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 2280 4752 2360 5154
22 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2340 4680 2340 4660
23 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2320 5760 2240 6080
24 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1800 3900 1800 4220
25 NED   Varenhorst/van de Velde WC Christiaan Varenhorst Steven van de Velde 1940 3160 1700 3570
26 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 1600 2492 1600 2492
27 EST   Nõlvak/Tiisaar Kusti Nõlvak Mart Tiisaar 1160 2714 1400 3254
28 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1380 2940 1380 3640
29 NOR   Berntsen/Mol H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 1320 1820 1380 2280
30 ITA   Windisch/Cottafava WC Jakob Windisch Samuele Cottafava 557 761 557 858
31 FRA   Aye/Gauthier-Rat Quincy Aye Arnaud Gauthier-Rat 1180 2584 1300 2966
32 MEX   Ontiveros/Virgen Lombardo Ontiveros Juan Virgen 1280 1900 1280 2356