Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 3680 9320 4080 9520
2 RUS   Krasilnikov/Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy 3520 8310 3520 8100
3 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 2640 5800 2880 7240
4 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2080 5440 2840 6080
5 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 2360 5490 2760 7060
6 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2720 6798 2760 6898
7 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2400 4560 2760 4680
8 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1760 4640 1840 4280
9 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 2720 4900 2720 5300
10 BRA   Andre/George Andre Loyola Stein George Souto Maior Wanderley 2400 5140 2640 6190
11 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2880 4700 2560 5240
12 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 2080 5634 2520 5854
13 USA   Bourne/Crabb Tr. Tri Bourne Trevor Crabb 2480 4480 2520 5320
14 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 2760 4040 2520 4640
15 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 2160 4600 2480 4940
16 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 2180 4600 2360 4870
17 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2160 4160 2360 4380
18 ITA   Rossi/Carambula Enrico Rossi Adrian Ignacio Carambula Raurich 2460 3805 2280 3835
19 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 2360 6980 2160 7580
20 USA   Crabb Ta./Gibb Taylor Crabb Jacob Gibb 2400 4000 2160 4380
21 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1840 4500 2120 5500
22 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2480 6380 2080 5700
23 CAN   Saxton/O'Gorman Ben Saxton Grant O'Gorman 1760 4040 2060 4580
24 GER   Ehlers/Flüggen Nils Ehlers Lars Flüggen 1400 2267 2020 3636
25 SUI   Heidrich/Gerson WC Adrian Heidrich Mirco Gerson 1680 4472 1960 4492
26 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 2080 5900 1920 6100
27 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1760 2478 1920 3998
28 USA   Priddy/Brunner William Reid Priddy Theodore Brunner 1640 2660 1740 3120
29 AUT   Seidl Rob./Waller Robin Seidl Philipp Waller 1840 4840 1680 4120
30 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1260 2338 1580 2758
31 NED   Varenhorst/van de Velde Christiaan Varenhorst Steven van de Velde 1480 2580 1360 2440
32 AUT   Ermacora/Pristauz WC Martin Ermacora Moritz Pristauz 1400 2572 1040 2132