Main draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Schützenhöfer/Plesiutschnig
AUT
4 2 0 4 0 MAX 84 67 1.2537
2
Cools/Vd Vonder
BEL
3 1 1 2 3 0.667 91 86 1.0581
3
Gokalp/Nezir
TUR
3 1 1 2 3 0.667 86 96 0.8958
4
Duda/Lodej
POL
2 0 2 2 4 0.500 98 110 0.8909

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
1 08/06/2019
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Cools/Vd VonderBEL
2 - 0
21 - 18
21 - 19
       
42 - 37
00:39
2 08/06/2019
Duda/LodejPOLvs.Gokalp/NezirTUR
1 - 2
22 - 20
19 - 21
13 - 15
54 - 56
00:43
9 08/06/2019
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Gokalp/NezirTUR
2 - 0
21 - 13
21 - 17
       
42 - 30
00:34
10 08/06/2019
Cools/Vd VonderBELvs.Duda/LodejPOL
2 - 1
21 - 12
18 - 21
15 - 11
54 - 44
00:43

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Strauss N./Strauss T.
AUT
4 2 0 4 0 MAX 86 71 1.2113
2
Pischke/Bukovec
CAN
3 1 1 2 3 0.667 94 83 1.1325
3
Driessen/Meertens
NED
3 1 1 2 3 0.667 83 98 0.8469
4
Siakretava/Chabai
BLR
2 0 2 2 4 0.500 95 106 0.8962

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
3 08/06/2019
Pischke/BukovecCANvs.Siakretava/ChabaiBLR
2 - 1
18 - 21
21 - 9
15 - 9
54 - 39
00:43
4 08/06/2019
Driessen/MeertensNEDvs.Strauss N./Strauss T.AUT
0 - 2
15 - 21
16 - 21
       
31 - 42
00:37
11 08/06/2019
Pischke/BukovecCANvs.Strauss N./Strauss T.AUT
0 - 2
19 - 21
21 - 23
       
40 - 44
00:44
12 08/06/2019
Siakretava/ChabaiBLRvs.Driessen/MeertensNED
1 - 2
21 - 13
21 - 23
14 - 16
56 - 52
00:49

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Stam/Wouters
NED
4 2 0 4 0 MAX 84 58 1.4483
2
Andriukaityte/Vitkauskaite
LTU
3 1 1 3 3 1.000 100 98 1.0204
3
Lovsin, N./Lovsin, T.
SLO
3 1 1 2 3 0.667 77 89 0.8652
4
Klinger D./Klinger R.
AUT
2 0 2 1 4 0.250 79 95 0.8316

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
5 08/06/2019
Andriukaityte/VitkauskaiteLTUvs.Lovsin, N./Lovsin, T.SLO
1 - 2
18 - 21
21 - 14
8 - 15
47 - 50
00:40
6 08/06/2019
Stam/WoutersNEDvs.Klinger D./Klinger R.AUT
2 - 0
21 - 14
21 - 17
       
42 - 31
00:33
13 08/06/2019
Lovsin, N./Lovsin, T.SLOvs.Stam/WoutersNED
0 - 2
11 - 21
16 - 21
       
27 - 42
00:30
14 08/06/2019
Andriukaityte/VitkauskaiteLTUvs.Klinger D./Klinger R.AUT
2 - 1
21 - 16
17 - 21
15 - 11
53 - 48
00:43

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Olivova/Rehackova
CZE
4 2 0 4 0 MAX 87 70 1.2429
2
Vaida/Ordean
ROU
3 1 1 2 3 0.667 95 85 1.1176
3
Yoken/Wahlén
SWE
3 1 1 2 3 0.667 83 88 0.9432
4
Maros P./Mitter
AUT
2 0 2 2 4 0.500 86 108 0.7963

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
7 08/06/2019
Yoken/WahlénSWEvs.Maros P./MitterAUT
2 - 1
18 - 21
21 - 14
15 - 11
54 - 46
00:41
8 08/06/2019
Olivova/RehackovaCZEvs.Vaida/OrdeanROU
2 - 0
22 - 20
23 - 21
       
45 - 41
00:43
15 08/06/2019
Yoken/WahlénSWEvs.Olivova/RehackovaCZE
0 - 2
18 - 21
11 - 21
       
29 - 42
00:34
16 08/06/2019
Maros P./MitterAUTvs.Vaida/OrdeanROU
1 - 2
14 - 21
21 - 18
5 - 15
40 - 54
00:36

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
17 08/06/2019
Vaida/OrdeanROUvs.Pischke/BukovecCAN
0 - 2
13 - 21
11 - 21
       
24 - 42
00:30
18 08/06/2019
Cools/Vd VonderBELvs.Lovsin, N./Lovsin, T.SLO
2 - 1
21 - 17
19 - 21
15 - 7
55 - 45
00:39
19 08/06/2019
Gokalp/NezirTURvs.Driessen/MeertensNED
2 - 1
22 - 20
16 - 21
15 - 7
53 - 48
00:51
20 08/06/2019
Yoken/WahlénSWEvs.Andriukaityte/VitkauskaiteLTU
0 - 2
16 - 21
14 - 21
       
30 - 42
00:36

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
21 09/06/2019
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Pischke/BukovecCAN
2 - 1
21 - 14
19 - 21
15 - 10
55 - 45
00:49
22 09/06/2019
Cools/Vd VonderBELvs.Olivova/RehackovaCZE
2 - 0
21 - 14
21 - 19
       
42 - 33
00:36
23 09/06/2019
Stam/WoutersNEDvs.Gokalp/NezirTUR
2 - 0
21 - 15
21 - 13
       
42 - 28
00:33
24 09/06/2019
Andriukaityte/VitkauskaiteLTUvs.Strauss N./Strauss T.AUT
0 - 2
15 - 21
15 - 21
       
30 - 42
00:32

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
25 09/06/2019
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Cools/Vd VonderBEL
2 - 0
21 - 11
21 - 14
       
42 - 25
00:33
26 09/06/2019
Stam/WoutersNEDvs.Strauss N./Strauss T.AUT
2 - 1
21 - 12
17 - 21
15 - 13
53 - 46
00:49

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
27 09/06/2019
Cools/Vd VonderBELvs.Strauss N./Strauss T.AUT
1 - 2
19 - 21
21 - 18
17 - 19
57 - 58
00:58

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
28 09/06/2019
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Stam/WoutersNED
2 - 0
21 - 17
21 - 12
       
42 - 29
00:32