Main draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Suzuki/Nagata
JPN
4 2 0 4 0 MAX 87 70 1.2429
2
Friedl Fr./Pfeffer
AUT
3 1 1 2 3 0.667 93 92 1.0109
3
Tyndeskov/Trans
DEN
3 1 1 3 2 1.500 89 79 1.1266
4
D.T.M.Linh/C.N.LAN
VIE
2 0 2 0 4 0.000 56 84 0.6667

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
1 10/05/2019
Suzuki/NagataJPNvs.D.T.M.Linh/C.N.LANVIE
2 - 0
21 - 15
21 - 19
       
42 - 34
00:35
2 10/05/2019
Friedl Fr./PfefferAUTvs.Tyndeskov/TransDEN
2 - 1
21 - 23
21 - 14
15 - 10
57 - 47
00:45
9 10/05/2019
Suzuki/NagataJPNvs.Friedl Fr./PfefferAUT
2 - 0
21 - 14
24 - 22
       
45 - 36
00:36
10 10/05/2019
D.T.M.Linh/C.N.LANVIEvs.Tyndeskov/TransDEN
0 - 2
12 - 21
10 - 21
       
22 - 42
00:25

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Dabizha/Rudykh
RUS
4 2 0 4 0 MAX 84 57 1.4737
2
YU Y.H./PAN T.Y.
TPE
3 1 1 2 3 0.667 89 86 1.0349
3
N.T.C.TIEN/L.T.H.HIEN
VIE
3 1 1 2 3 0.667 72 83 0.8675
4
Pronsuda/Sumintra
THA
2 0 2 2 4 0.500 85 104 0.8173

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
3 10/05/2019
Dabizha/RudykhRUSvs.N.T.C.TIEN/L.T.H.HIENVIE
2 - 0
21 - 10
21 - 13
       
42 - 23
00:26
4 10/05/2019
YU Y.H./PAN T.Y.TPEvs.Pronsuda/SumintraTHA
2 - 1
21 - 13
19 - 21
15 - 10
55 - 44
00:38
11 10/05/2019
Dabizha/RudykhRUSvs.YU Y.H./PAN T.Y.TPE
2 - 0
21 - 19
21 - 15
       
42 - 34
00:34
12 10/05/2019
N.T.C.TIEN/L.T.H.HIENVIEvs.Pronsuda/SumintraTHA
2 - 1
21 - 13
13 - 21
15 - 7
49 - 41
00:38

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Syrtseva/Moiseeva
RUS
4 2 0 4 0 MAX 84 61 1.3770
2
Palmer/Grimson
ENG
3 1 1 2 2 1.000 75 81 0.9259
3
Huber/Hübscher
SUI
3 1 1 2 3 0.667 93 94 0.9894
4
Kregar/Fabjan, K.
SLO
2 0 2 1 4 0.250 80 96 0.8333

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
5 10/05/2019
Syrtseva/MoiseevaRUSvs.Kregar/Fabjan, K.SLO
2 - 0
21 - 19
21 - 14
       
42 - 33
00:30
6 10/05/2019
Palmer/GrimsonENGvs.Huber/HübscherSUI
2 - 0
26 - 24
21 - 15
       
47 - 39
00:41
13 10/05/2019
Syrtseva/MoiseevaRUSvs.Palmer/GrimsonENG
2 - 0
21 - 15
21 - 13
       
42 - 28
00:28
14 10/05/2019
Kregar/Fabjan, K.SLOvs.Huber/HübscherSUI
1 - 2
16 - 21
21 - 18
10 - 15
47 - 54
00:56

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Vaida/Ordean
ROU
4 2 0 4 1 4.000 97 81 1.1975
2
Melville/Fuller
USA
3 1 1 2 2 1.000 78 73 1.0685
3
Wiesmeyr/Dörfler
AUT
3 1 1 3 3 1.000 97 104 0.9327
4
T.T.T.Tram/N. Mai
VIE
2 0 2 1 4 0.250 80 94 0.8511

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
7 10/05/2019
T.T.T.Tram/N. MaiVIEvs.Melville/FullerUSA
0 - 2
14 - 21
17 - 21
       
31 - 42
00:29
8 10/05/2019
Wiesmeyr/DörflerAUTvs.Vaida/OrdeanROU
1 - 2
21 - 19
13 - 21
11 - 15
45 - 55
00:51
15 10/05/2019
Melville/FullerUSAvs.Vaida/OrdeanROU
0 - 2
18 - 21
18 - 21
       
36 - 42
00:31
16 10/05/2019
T.T.T.Tram/N. MaiVIEvs.Wiesmeyr/DörflerAUT
1 - 2
21 - 16
17 - 21
11 - 15
49 - 52
00:42

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
17 11/05/2019
Tyndeskov/TransDENvs.Palmer/GrimsonENG
2 - 0
21 - 18
21 - 15
       
42 - 33
00:34
18 11/05/2019
Huber/HübscherSUIvs.YU Y.H./PAN T.Y.TPE
2 - 0
22 - 20
21 - 16
       
43 - 36
00:36
19 11/05/2019
Friedl Fr./PfefferAUTvs.Wiesmeyr/DörflerAUT
0 - 2
19 - 21
15 - 21
       
34 - 42
00:37
20 11/05/2019
Melville/FullerUSAvs.N.T.C.TIEN/L.T.H.HIENVIE
2 - 0
21 - 19
21 - 13
       
42 - 32
00:30

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
21 11/05/2019
Dabizha/RudykhRUSvs.Tyndeskov/TransDEN
2 - 0
21 - 19
21 - 17
       
42 - 36
00:29
22 11/05/2019
Huber/HübscherSUIvs.Vaida/OrdeanROU
0 - 2
13 - 21
12 - 21
       
25 - 42
00:29
23 11/05/2019
Syrtseva/MoiseevaRUSvs.Wiesmeyr/DörflerAUT
2 - 0
21 - 19
21 - 17
       
42 - 36
00:35
24 11/05/2019
Melville/FullerUSAvs.Suzuki/NagataJPN
0 - 2
12 - 21
13 - 21
       
25 - 42
00:31

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
25 12/05/2019
Dabizha/RudykhRUSvs.Vaida/OrdeanROU
2 - 0
21 - 13
21 - 14
       
42 - 27
00:29
26 12/05/2019
Syrtseva/MoiseevaRUSvs.Suzuki/NagataJPN
2 - 0
21 - 15
21 - 16
       
42 - 31
00:34

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
27 12/05/2019
Vaida/OrdeanROUvs.Suzuki/NagataJPN
0 - 2
19 - 21
17 - 21
       
36 - 42
00:32

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
28 12/05/2019
Dabizha/RudykhRUSvs.Syrtseva/MoiseevaRUS
2 - 0
21 - 16
21 - 16
       
42 - 32
00:34