Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Gottsu/Shiratori
JPN
4 2 0 4 0 MAX 84 60 1.4000
2
Myslivecek/Pihera
CZE
3 1 1 2 3 0.667 78 93 0.8387
3
Vandecaveye/Degruyter
BEL
3 1 1 2 2 1.000 81 82 0.9878
4
Shimizu/Murakami
JPN
2 0 2 1 4 0.250 91 99 0.9192

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
1 16/08/2019
Gottsu/ShiratoriJPNvs.Vandecaveye/DegruyterBEL
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:36
2 16/08/2019
Shimizu/MurakamiJPNvs.Myslivecek/PiheraCZE
1 - 2
21 - 16
19 - 21
11 - 15
51 - 52
00:55
9 17/08/2019
Gottsu/ShiratoriJPNvs.Myslivecek/PiheraCZE
2 - 0
21 - 14
21 - 12
       
42 - 26
00:29
10 17/08/2019
Vandecaveye/DegruyterBELvs.Shimizu/MurakamiJPN
2 - 0
21 - 16
26 - 24
       
47 - 40
00:41

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Trummer/Seiser
AUT
4 2 0 4 0 MAX 84 61 1.3770
2
Blom/de Groot
NED
3 1 1 2 2 1.000 71 69 1.0290
3
Gusev/Shustrov
RUS
3 1 1 2 3 0.667 85 95 0.8947
4
Pirali/Douwen
BEL
2 0 2 1 4 0.250 80 95 0.8421

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
3 16/08/2019
Blom/de GrootNEDvs.Pirali/DouwenBEL
2 - 0
21 - 16
21 - 11
       
42 - 27
00:27
4 16/08/2019
Trummer/SeiserAUTvs.Gusev/ShustrovRUS
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:38
11 17/08/2019
Blom/de GrootNEDvs.Trummer/SeiserAUT
0 - 2
15 - 21
14 - 21
       
29 - 42
00:27
12 17/08/2019
Pirali/DouwenBELvs.Gusev/ShustrovRUS
1 - 2
19 - 21
21 - 17
13 - 15
53 - 53
00:44

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Lemmens/Ver Eecke
BEL
4 2 0 4 1 4.000 93 77 1.2078
2
Silvestre/Platre
FRA
3 1 1 3 2 1.500 90 83 1.0843
3
Lenc/Habr
CZE
3 1 1 2 3 0.667 84 92 0.9130
4
Hartles/Nicklin
NZL
2 0 2 1 4 0.250 79 94 0.8404

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
5 16/08/2019
Hartles/NicklinNZLvs.Lemmens/Ver EeckeBEL
0 - 2
11 - 21
18 - 21
       
29 - 42
00:31
6 16/08/2019
Silvestre/PlatreFRAvs.Lenc/HabrCZE
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:30
13 17/08/2019
Lemmens/Ver EeckeBELvs.Silvestre/PlatreFRA
2 - 1
15 - 21
21 - 18
15 - 9
51 - 48
00:49
14 17/08/2019
Hartles/NicklinNZLvs.Lenc/HabrCZE
1 - 2
21 - 16
17 - 21
12 - 15
50 - 52
00:44

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Frühbauer S./Murauer
AUT
4 2 0 4 1 4.000 100 82 1.2195
2
Vandecaveye, La./Vandecaveye, Lo.
BEL
3 1 1 3 3 1.000 101 108 0.9352
3
Shoji/Kurasaka
JPN
3 1 1 2 2 1.000 86 92 0.9348
4
Lundgren/Wijk Tegenrot
SWE
2 0 2 1 4 0.250 100 105 0.9524

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
7 16/08/2019
Vandecaveye, La./Vandecaveye, Lo.BELvs.Lundgren/Wijk TegenrotSWE
2 - 1
21 - 16
15 - 21
15 - 13
51 - 50
00:45
8 16/08/2019
Shoji/KurasakaJPNvs.Frühbauer S./MurauerAUT
0 - 2
18 - 21
14 - 21
       
32 - 42
00:34
15 17/08/2019
Vandecaveye, La./Vandecaveye, Lo.BELvs.Frühbauer S./MurauerAUT
1 - 2
19 - 21
24 - 22
7 - 15
50 - 58
00:46
16 17/08/2019
Lundgren/Wijk TegenrotSWEvs.Shoji/KurasakaJPN
0 - 2
31 - 33
19 - 21
       
50 - 54
00:49

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
17 17/08/2019
Gusev/ShustrovRUSvs.Vandecaveye, La./Vandecaveye, Lo.BEL
2 - 0
21 - 16
21 - 15
       
42 - 31
00:32
18 17/08/2019
Shoji/KurasakaJPNvs.Blom/de GrootNED
0 - 2
19 - 21
10 - 21
       
29 - 42
00:33
19 17/08/2019
Silvestre/PlatreFRAvs.Vandecaveye/DegruyterBEL
2 - 0
21 - 17
21 - 19
       
42 - 36
00:34
20 17/08/2019
Myslivecek/PiheraCZEvs.Lenc/HabrCZE
2 - 1
15 - 21
21 - 18
17 - 15
53 - 54
00:51

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
21 17/08/2019
Gottsu/ShiratoriJPNvs.Gusev/ShustrovRUS
0 - 2
14 - 21
16 - 21
       
30 - 42
00:31
22 17/08/2019
Blom/de GrootNEDvs.Lemmens/Ver EeckeBEL
1 - 2
15 - 21
21 - 16
17 - 19
53 - 56
00:50
23 17/08/2019
Frühbauer S./MurauerAUTvs.Silvestre/PlatreFRA
1 - 2
18 - 21
22 - 20
13 - 15
53 - 56
00:47
24 17/08/2019
Myslivecek/PiheraCZEvs.Trummer/SeiserAUT
1 - 2
21 - 18
19 - 21
5 - 15
45 - 54
00:48

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
25 18/08/2019
Gusev/ShustrovRUSvs.Lemmens/Ver EeckeBEL
2 - 0
21 - 14
21 - 17
       
42 - 31
00:30
26 18/08/2019
Silvestre/PlatreFRAvs.Trummer/SeiserAUT
2 - 1
21 - 17
21 - 23
15 - 13
57 - 53
00:46

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
27 18/08/2019
Lemmens/Ver EeckeBELvs.Trummer/SeiserAUT
0 - 2
15 - 21
13 - 21
       
28 - 42
00:29

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
28 18/08/2019
Gusev/ShustrovRUSvs.Silvestre/PlatreFRA
1 - 2
18 - 21
21 - 19
15 - 17
54 - 57
00:48