Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Nurminen/Siren
FIN
4 2 0 4 0 MAX 84 36 2.3333
2
Stadie/Becker
GER
3 1 1 2 3 0.667 64 87 0.7356
3
Métral/Haussener
SUI
3 1 1 3 2 1.500 87 72 1.2083
4
Soknak/Vichetdararith
CAM
2 0 2 0 4 0.000 44 84 0.5238

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
1 22/03/2019
Nurminen/SirenFINvs.Soknak/VichetdararithCAM
2 - 0
21 - 14
21 - 5
       
42 - 19
00:25
2 22/03/2019
Métral/HaussenerSUIvs.Stadie/BeckerGER
1 - 2
15 - 21
21 - 11
9 - 15
45 - 47
00:52
13 22/03/2019
Nurminen/SirenFINvs.Stadie/BeckerGER
2 - 0
21 - 16
21 - 1
       
42 - 17
00:24
14 22/03/2019
Soknak/VichetdararithCAMvs.Métral/HaussenerSUI
0 - 2
11 - 21
14 - 21
       
25 - 42
00:29

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Friedl Fe./Frühbauer S.
AUT
4 2 0 4 1 4.000 95 85 1.1176
2
I. Nuttanon/K. Adisorn
THA
3 1 1 2 3 0.667 90 92 0.9783
3
Dickson/Ferguson
AUS
3 1 1 3 3 1.000 96 104 0.9231
4
Sowa/Pfretzschner
GER
2 0 2 2 4 0.500 101 101 1.0000

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
3 22/03/2019
I. Nuttanon/K. AdisornTHAvs.Sowa/PfretzschnerGER
2 - 1
21 - 17
18 - 21
15 - 12
54 - 50
00:55
4 22/03/2019
Friedl Fe./Frühbauer S.AUTvs.Dickson/FergusonAUS
2 - 1
17 - 21
21 - 19
15 - 9
53 - 49
00:50
15 22/03/2019
I. Nuttanon/K. AdisornTHAvs.Friedl Fe./Frühbauer S.AUT
0 - 2
17 - 21
19 - 21
       
36 - 42
00:33
16 22/03/2019
Sowa/PfretzschnerGERvs.Dickson/FergusonAUS
1 - 2
19 - 21
21 - 11
11 - 15
51 - 47
00:46

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
J. Surin/N. Banlue
THA
4 2 0 4 2 2.000 107 104 1.0288
2
Abell/Trans
DEN
3 1 1 3 2 1.500 95 90 1.0556
3
Dressler/Huber A.
AUT
3 1 1 2 2 1.000 75 75 1.0000
4
Gottsu/Ageba
JPN
2 0 2 1 4 0.250 84 92 0.9130

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
5 22/03/2019
Dressler/Huber A.AUTvs.Abell/TransDEN
0 - 2
15 - 21
18 - 21
       
33 - 42
00:34
6 22/03/2019
Gottsu/AgebaJPNvs.J. Surin/N. BanlueTHA
1 - 2
21 - 14
17 - 21
13 - 15
51 - 50
00:50
17 22/03/2019
Abell/TransDENvs.J. Surin/N. BanlueTHA
1 - 2
23 - 21
18 - 21
12 - 15
53 - 57
00:52
18 22/03/2019
Dressler/Huber A.AUTvs.Gottsu/AgebaJPN
2 - 0
21 - 14
21 - 19
       
42 - 33
00:35

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Schnetzer/Eglseer
AUT
4 2 0 4 1 4.000 93 77 1.2078
2
Dziadkou/Piatrushka
BLR
3 1 1 3 2 1.500 85 85 1.0000
3
Nusbaum/Plantinga
CAN
3 1 1 2 3 0.667 83 90 0.9222
4
McHugh/Guehrer
AUS
2 0 2 1 4 0.250 82 91 0.9011

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
7 22/03/2019
Nusbaum/PlantingaCANvs.Schnetzer/EglseerAUT
0 - 2
17 - 21
17 - 21
       
34 - 42
00:43
8 22/03/2019
McHugh/GuehrerAUSvs.Dziadkou/PiatrushkaBLR
0 - 2
16 - 21
18 - 21
       
34 - 42
00:35
19 22/03/2019
Schnetzer/EglseerAUTvs.Dziadkou/PiatrushkaBLR
2 - 1
21 - 14
15 - 21
15 - 8
51 - 43
00:48
20 22/03/2019
Nusbaum/PlantingaCANvs.McHugh/GuehrerAUS
2 - 1
21 - 15
13 - 21
15 - 12
49 - 48
00:45

Pool E

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Samoilovs M./Gabdullins
LAT
4 2 0 4 0 MAX 84 56 1.5000
2
Takahashi/Hasegawa
JPN
3 1 1 2 3 0.667 86 100 0.8600
3
Sivolap/Yarzutkin
RUS
3 1 1 2 2 1.000 72 76 0.9474
4
Prudel/Kruk
POL
2 0 2 1 4 0.250 92 102 0.9020

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
9 22/03/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Samoilovs M./GabdullinsLAT
0 - 2
15 - 21
15 - 21
       
30 - 42
00:31
10 22/03/2019
Takahashi/HasegawaJPNvs.Prudel/KrukPOL
2 - 1
21 - 19
21 - 23
18 - 16
60 - 58
00:54
21 22/03/2019
Samoilovs M./GabdullinsLATvs.Takahashi/HasegawaJPN
2 - 0
21 - 15
21 - 11
       
42 - 26
00:30
22 22/03/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Prudel/KrukPOL
2 - 0
21 - 15
21 - 19
       
42 - 34
00:33

Pool F

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Grabovskyy/Wheelan
CAN
4 2 0 4 1 4.000 96 77 1.2468
2
Dumek/Bercik
CZE
3 1 1 3 2 1.500 94 87 1.0805
3
Kunert/Müllner
AUT
3 1 1 2 2 1.000 75 64 1.1719
4
Davin/Phavin
CAM
2 0 2 0 4 0.000 47 84 0.5595

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
11 22/03/2019
Davin/PhavinCAMvs.Grabovskyy/WheelanCAN
0 - 2
15 - 21
10 - 21
       
25 - 42
00:27
12 22/03/2019
Dumek/BercikCZEvs.Kunert/MüllnerAUT
2 - 0
21 - 16
21 - 17
       
42 - 33
00:35
23 22/03/2019
Grabovskyy/WheelanCANvs.Dumek/BercikCZE
2 - 1
18 - 21
21 - 18
15 - 13
54 - 52
00:51
24 22/03/2019
Davin/PhavinCAMvs.Kunert/MüllnerAUT
0 - 2
10 - 21
12 - 21
       
22 - 42
00:26

Round of 16

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
25 23/03/2019
Nurminen/SirenFINvs.Sivolap/YarzutkinRUS
1 - 2
21 - 15
21 - 23
15 - 17
57 - 55
00:57
26 23/03/2019
Dziadkou/PiatrushkaBLRvs.Abell/TransDEN
1 - 2
21 - 17
14 - 21
13 - 15
48 - 53
00:48
27 23/03/2019
I. Nuttanon/K. AdisornTHAvs.J. Surin/N. BanlueTHA
2 - 0
21 - 17
22 - 20
       
43 - 37
00:35
28 23/03/2019
Kunert/MüllnerAUTvs.Schnetzer/EglseerAUT
0 - 2
15 - 21
19 - 21
       
34 - 42
00:39
29 23/03/2019
Samoilovs M./GabdullinsLATvs.Métral/HaussenerSUI
0 - 2
15 - 21
13 - 21
       
28 - 42
00:33
30 23/03/2019
Grabovskyy/WheelanCANvs.Takahashi/HasegawaJPN
2 - 0
21 - 18
21 - 13
       
42 - 31
00:38
31 23/03/2019
Dumek/BercikCZEvs.Stadie/BeckerGER
2 - 0
21 - 16
22 - 20
       
43 - 36
00:45
32 23/03/2019
Dressler/Huber A.AUTvs.Friedl Fe./Frühbauer S.AUT
2 - 0
21 - 11
21 - 15
       
42 - 26
00:43

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
33 23/03/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Abell/TransDEN
2 - 1
14 - 21
21 - 17
15 - 12
50 - 50
00:45
34 23/03/2019
I. Nuttanon/K. AdisornTHAvs.Schnetzer/EglseerAUT
0 - 2
18 - 21
17 - 21
       
35 - 42
00:37
35 23/03/2019
Métral/HaussenerSUIvs.Grabovskyy/WheelanCAN
2 - 0
21 - 18
21 - 13
       
42 - 31
00:33
36 23/03/2019
Dumek/BercikCZEvs.Dressler/Huber A.AUT
0 - 2
16 - 21
20 - 22
       
36 - 43
00:43

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
37 24/03/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Schnetzer/EglseerAUT
2 - 1
20 - 22
21 - 15
15 - 7
56 - 44
00:47
38 24/03/2019
Métral/HaussenerSUIvs.Dressler/Huber A.AUT
0 - 2
18 - 21
15 - 21
       
33 - 42
00:38

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
39 24/03/2019
Schnetzer/EglseerAUTvs.Métral/HaussenerSUI
1 - 2
21 - 18
10 - 21
12 - 15
43 - 54
00:53

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
40 24/03/2019
Sivolap/YarzutkinRUSvs.Dressler/Huber A.AUT
1 - 2
21 - 16
13 - 21
13 - 15
47 - 52
00:45