Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2080 5440 2840 6080
2 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1840 4500 2120 5500
3 CAN   Saxton/O'Gorman Ben Saxton Grant O'Gorman 1760 4040 2060 4580
4 GER   Ehlers/Flüggen Nils Ehlers Lars Flüggen 1400 2267 2020 3636
5 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 1840 5380 1920 5120
6 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1760 2478 1920 3998
7 USA   Priddy/Brunner William Reid Priddy Theodore Brunner 1640 2660 1740 3120
8 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1260 2338 1580 2758
9 AUS   Durant/Schumann Cole Durant Damien Schumann 1560 4244 1530 4274
10 GER   Bergmann/Harms, Y. Philipp Arne Bergmann Yannick Harms 1560 4290 1520 4150
11 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1560 3180 1400 3140
12 NED   Varenhorst/van de Velde Christiaan Varenhorst Steven van de Velde 1480 2580 1360 2440
13 CHN   P. Gao/Y. Li Peng Gao Yang Li 1580 4520 1320 4600
14 UKR   Popov/Gordieiev Sergiy Popov Iaroslav Gordieiev 1290 2074 1300 2664
15 EST   Nõlvak/Tiisaar Kusti Nõlvak Mart Tiisaar 1300 2762 1300 2474
16 GER   Erdmann/Winter Jonathan Erdmann Sven Winter 1150 1926 1250 1902
17 ITA   Abbiati/Andreatta, T. Andrea Abbiati Tiziano Andreatta 1460 2000 1180 1564
18 AUT   Dressler/Huber A. Christoph Dressler Alexander Huber 1340 1980 1160 1410
19 AUS   Guehrer/Schubert Maximilian Guehrer Zachery Schubert 995 2228 1155 2496
20 POL   Rudol/Szalankiewicz Maciej Rudol Jakub Szalankiewicz 1120 3431 1150 3491
21 CHN   Wu Jiaxin/HA Likejiang Jiaxin Wu Likejiang Ha 1280 4120 1120 3960
22 RUS   Hudyakov/Velichko Maksim Hudyakov Igor Velichko 1150 2818 1110 2548
23 AUT   Winter/Hörl QWC Tobias Winter Julian Hörl 880 2105 1020 2515
24 CZE   Bercik/Dumek Vaclav Bercik Jan Dumek 920 1444 1020 1364
25 TUR   Giginoglu/Gögtepe V. Murat Giginoglu Volkan Gögtepe 1240 3480 1000 3280
26 AUT   Schnetzer/Eglseer Florian Schnetzer Peter Eglseer 960 1285 920 1061
27 FRA   Silvestre/Barthelemy Jérémy Silvestre Olivier Barthelemy 910 1736 910 1379
28 ESP   Huerta A./Menéndez Alejandro Huerta Pastor César Menéndez Ortego 720 875 800 1023
29 RSA   Goldschmidt/Williams CS Grant Goldschmidt Leo Williams 470 739 560 845
30 NOR   Bergerud/Retterholt Daniel Bergerud Lars Tveit Retterholt 556 636 510 620
31 JPN   Sato/Taira Ryota Sato Nobuaki Taira 335 507 380 665
32 CZE   Kufa, R./Melmuka Robert Kufa Martin Melmuka 218 239 246 307