Main draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Gorda/Andrea
COL
4 2 0 4 0 MAX 84 62 1.3548
2
Suzuki/Nagata
JPN
3 1 1 2 2 1.000 69 56 1.2321
3
Kirwan/MacDonald
NZL
3 1 1 2 2 1.000 77 73 1.0548
4
Tangkaeo/Duanggaew
THA
2 0 2 0 4 0.000 45 84 0.5357

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
1 09/04/2019
Suzuki/NagataJPNvs.Tangkaeo/DuanggaewTHA
2 - 0
21 - 8
21 - 6
       
42 - 14
00:24
2 09/04/2019
Kirwan/MacDonaldNZLvs.Gorda/AndreaCOL
0 - 2
16 - 21
19 - 21
       
35 - 42
00:33
9 09/04/2019
Suzuki/NagataJPNvs.Gorda/AndreaCOL
0 - 2
16 - 21
11 - 21
       
27 - 42
00:30
10 09/04/2019
Tangkaeo/DuanggaewTHAvs.Kirwan/MacDonaldNZL
0 - 2
15 - 21
16 - 21
       
31 - 42
00:28

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
KOU N.H./LIU P.H.
TPE
4 2 0 4 0 MAX 84 64 1.3125
2
Chanthira/Yodsaphat
THA
3 1 1 2 3 0.667 86 90 0.9556
3
YU Y.H./PAN T.Y.
TPE
3 1 1 3 2 1.500 92 89 1.0337
4
Lenarduzzi/MAY
CAN
2 0 2 0 4 0.000 67 86 0.7791

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
3 09/04/2019
KOU N.H./LIU P.H. TPEvs.Lenarduzzi/MAYCAN
2 - 0
21 - 14
21 - 15
       
42 - 29
00:35
4 09/04/2019
YU Y.H./PAN T.Y.TPEvs.Chanthira/YodsaphatTHA
1 - 2
21 - 15
19 - 21
8 - 15
48 - 51
00:53
11 09/04/2019
KOU N.H./LIU P.H. TPEvs.Chanthira/YodsaphatTHA
2 - 0
21 - 17
21 - 18
       
42 - 35
00:38
12 09/04/2019
Lenarduzzi/MAYCANvs.YU Y.H./PAN T.Y.TPE
0 - 2
17 - 21
21 - 23
       
38 - 44
00:36

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Pata/Toko
VAN
4 2 0 4 2 2.000 110 96 1.1458
2
Kendall/Weiler
AUS
3 1 1 3 2 1.500 90 87 1.0345
3
Frolova/Ganenko
RUS
3 1 1 3 2 1.500 90 88 1.0227
4
Pawarun/M.Chaninporn
THA
2 0 2 0 4 0.000 65 84 0.7738

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
5 09/04/2019
Kendall/WeilerAUSvs.Pawarun/M.ChaninpornTHA
2 - 0
21 - 13
21 - 19
       
42 - 32
00:31
6 09/04/2019
Pata/TokoVANvs.Frolova/Ganenko RUS
2 - 1
19 - 21
21 - 16
15 - 11
55 - 48
00:43
13 09/04/2019
Kendall/WeilerAUSvs.Pata/TokoVAN
1 - 2
21 - 18
13 - 21
14 - 16
48 - 55
00:39
14 09/04/2019
Pawarun/M.ChaninpornTHAvs.Frolova/Ganenko RUS
0 - 2
16 - 21
17 - 21
       
33 - 42
00:33

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Lunina/Samoday
UKR
4 2 0 4 0 MAX 84 60 1.4000
2
Szabó/Háfra
HUN
3 1 1 2 3 0.667 80 95 0.8421
3
Filina/Zazhigina
RUS
3 1 1 2 2 1.000 73 74 0.9865
4
Pronsuda/Sumintra
THA
2 0 2 1 4 0.250 85 93 0.9140

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
7 09/04/2019
Pronsuda/SumintraTHAvs.Szabó/HáfraHUN
1 - 2
21 - 14
20 - 22
12 - 15
53 - 51
00:49
8 09/04/2019
Lunina/SamodayUKRvs.Filina/ZazhiginaRUS
2 - 0
21 - 15
21 - 16
       
42 - 31
00:32
15 09/04/2019
Szabó/HáfraHUNvs.Lunina/SamodayUKR
0 - 2
13 - 21
16 - 21
       
29 - 42
00:30
16 09/04/2019
Pronsuda/SumintraTHAvs.Filina/ZazhiginaRUS
0 - 2
13 - 21
19 - 21
       
32 - 42
00:32

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
17 10/04/2019
YU Y.H./PAN T.Y.TPEvs.Kendall/WeilerAUS
2 - 1
18 - 21
22 - 20
15 - 11
55 - 52
00:43
18 10/04/2019
Filina/ZazhiginaRUSvs.Chanthira/YodsaphatTHA
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:37
19 10/04/2019
Suzuki/NagataJPNvs.Frolova/Ganenko RUS
1 - 2
21 - 10
14 - 21
10 - 15
45 - 46
00:41
20 10/04/2019
Szabó/HáfraHUNvs.Kirwan/MacDonaldNZL
0 - 2
11 - 21
9 - 21
       
20 - 42
00:24

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
21 10/04/2019
Gorda/AndreaCOLvs.YU Y.H./PAN T.Y.TPE
2 - 1
15 - 21
21 - 19
15 - 11
51 - 51
00:47
22 10/04/2019
Filina/ZazhiginaRUSvs.Pata/TokoVAN
0 - 2
15 - 21
12 - 21
       
27 - 42
00:26
23 10/04/2019
Lunina/SamodayUKRvs.Frolova/Ganenko RUS
2 - 0
21 - 0
21 - 0
       
42 - 0
00:00
24 10/04/2019
Kirwan/MacDonaldNZLvs.KOU N.H./LIU P.H. TPE
1 - 2
22 - 20
15 - 21
10 - 15
47 - 56
00:46

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
25 11/04/2019
Gorda/AndreaCOLvs.Pata/TokoVAN
1 - 2
21 - 14
14 - 21
11 - 15
46 - 50
00:44
26 11/04/2019
Lunina/SamodayUKRvs.KOU N.H./LIU P.H. TPE
0 - 2
17 - 21
19 - 21
       
36 - 42
00:39

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
27 11/04/2019
Gorda/AndreaCOLvs.Lunina/SamodayUKR
0 - 2
21 - 23
15 - 21
       
36 - 44
00:39

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
28 11/04/2019
Pata/TokoVANvs.KOU N.H./LIU P.H. TPE
1 - 2
21 - 18
18 - 21
12 - 15
51 - 54
00:45