Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 AUS   Clancy/Artacho Del Solar Taliqua Clancy Mariafe Artacho 2600 5556 2600 4976
2 GER   Borger/Sude Karla Borger Julia Sude 2460 5030 2460 4446
3 GER   Bieneck/Schneider Victoria Bieneck Isabel Schneider 2240 5136 2240 4296
4 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 2100 3820 2100 3790
5 JPN   Murakami/Ishii Megumi Murakami Miki Koshikawa 2080 3820 2080 3598
6 USA   Sweat/Walsh Jennings Brooke Sweat Kerri Walsh Jennings 2020 3340 1700 2860
7 USA   Flint/Day Betsi Flint Emily Day 1640 4180 1640 3880
8 CHN   Wang/X. Y. Xia Fan Wang Xinyi Xia 1600 6510 1600 5910
9 CHN   Xue/Wang X. X. Chen Xue Xinxin Wang 1540 2865 1540 2835
10 AUT   Schützenhöfer/Plesiutschnig Katharina Schützenhöfer Lena Plesiutschnig 1360 4000 1360 3640
11 JPN   Take/Kusano Takemi Nishibori Ayumi Shiratori 1260 2566 1260 2766
12 USA   Howard/Reeves Brittany Howard Kelly Reeves 1260 1940 1260 1940
13 LAT   Lece/Kravcenoka Alise Lece Anastasija Kravcenoka 1235 2781 1235 2781
14 THA   Radarong/Hongpak Varapatsorn Radarong Khanittha Hongpak 1200 2680 1200 2860
15 JPN   Mizoe/Hashimoto Sayaka Mizoe Suzuka Hashimoto 1360 2134 1200 2274
16 FRA   Jupiter/Chamereau Alexandra Jupiter Aline Chamereau 1180 2550 1180 2520
17 THA   Udomchavee/Numwong Tanarattha Udomchavee Rumpaipruet Numwong 1100 2280 1180 2500
18 CZE   Kubickova/Kvapilova Michaela Kubickova Michala Kvapilová 1220 2646 1120 2606
19 TPE   KOU N.H./LIU P.H. Nai-Han Kou Pi Hsin Liu 1120 1850 1120 2050
20 FRA   Placette/Richard Lézana Placette Alexia Richard 1110 2000 1110 1970
21 AUS   Bell/Ngauamo Phoebe Bell Jessyka Ngauamo 1080 2098 1080 2098
22 CHN   M.M. Lin/J. J. Zeng MeiMei Lin Jinjin Zeng 1060 1645 1060 1645
23 JPN   Hasegawa/Futami Akiko Hasegawa Azusa Futami 1020 3860 1020 3620
24 CAN   Pischke/Bukovec Taylor Pischke Sophie Bukovec 1140 1969 960 1639
25 POL   Brzostek/Wachowicz Monika Brzostek Aleksandra Wachowicz 988 1263 958 1321
26 GER   Schneider/Körtzinger Sarah Schneider Leonie Körtzinger 956 1222 956 1222
27 GRE   Arvaniti/Karagkouni Vasiliki Arvaniti Panagiota Karagkouni 535 809 860 1209
28 CAN   Harnett/Lapointe Amanda Harnett Marie-Christine Lapointe 700 1195 820 1435
29 AUS   Kendall/Weiler WC Brittany Kendall Stefanie Weiler 665 1269 690 1431
30 CAN   Gordon/Marcelle WC Julie Gordon Shanice Marcelle 645 1224 690 1406
31 AUS   Laird/Palmer Nicole Laird Becchara Palmer 446 762 528 926
32 POL   Kloda/Ceynowa Martyna Kloda Agata Ceynowa 660 1750 670 1900